A múltkori cikkemben arról írtam, milyen szempont szerint válassz mesekönyvet. Ígérem, írok még arról, milyen további szempontok segíthetnek a döntésben, de most fogadd szeretettel a személyes ajánlómat:
1.
Ezt a könyvet már a kezdetektől használtam. A lányom másfél éves lehetett. Innen olvastam az Icinke-picinkét, A kis kakas gyémánt félkrajcárját, A kóró és a kismadarat, meg az állatbeszédes versikéket.
A gyerekek 2-3 éves korban szeretik az állatmeséket, meg azokat, amikben ismétlődés, visszatérő motívumok vannak.
Mivel ebben a könyvben kevés a kép, ezért megtanultam kívülről a meséket (Tudom, durván hangzik, de ha sokat olvasod, a fejedbe megy. Jó agytorna!).
A kiskakashoz meg felhúztam a kezemre a kakasbábot és azzal együtt meséltem.
2.
Több Boribonunk is van. Egyszerű képek, rövid szöveg, gyerekeim szeretik.
A fiam ebből a könyvből a borítóbelsőt nagyon szereti. Kezdetben ő rámutatott a képekre én meg megmondtam, mi a neve. Most én mondom a szót, ő mutatja.
3.
Ebből a sorozatból majdnem mindegyik meg van. Főleg azért, mert oda vagyok a rajzaiért. A történetek is gyerekvilágból valók. Kisnyuszinak testvére születik, elveszik, világgá megy, rettentő irigy, de megbánja.
4.
A kis egér története is belefér az állatos mesék körébe. Ezt idén karácsonyra kaptuk, mindenki nagyon szereti. A története olyan meghitt, a rajzai meg tündériek. Nagyon szeretjük az apró részleteket bogarászni!
5-6.
Ezt a két könyvet a verses meséje miatt szeretjük. A lányomnak (most 5 éves) az utóbbi években lett kedvence. A dallamossága és a képek miatt a 3 éves fiamat is leköti.
Ehhez a könyvhöz meg kellett érnünk. Főleg nekem. A lányom 4 éves kora körül kapta. Akkor már végighallgatta a meséket, de az egyedi nyelvezete miatt nekem nehéz volt olvasni. Egykét alkalom után azonban megtörtént a varázs: Elkezdtem élvezni Méhes Károly különleges nyelvezetét és beszippantott minket Kitkat világa!
Az illusztrációk is egyéniek, de nagyon tükrözik ezt a mesei világot.
8.
A lányommal sokáig jártunk Ringatóra. Én nagyon szerettem, mert mindig találkoztunk ott az ismerős anyukákkal.
Ezt a könyvet főleg a lányom szereti. Nagyon egyediek a mesék és olyan jók benne a zenés betétek. Mese közben rengeteg tudást is ad a hangszerekről, zenélésről.
9.
Ezt a lányom 4 évesen kapta, amikor óvodába ment, de sokáig nem érdekelte. Most 5 éves kora körül kérte többször ezeket a meséket. Itt már kevesebb a rajz, több a szöveg, de egy igazán valós ovis világot kapunk olvasás közben. Sokat segített nekem, hogy a mesék kapcsán tudtunk a lányom ovis életéről is beszélgetni.
10.
Ezt a könyv idén karácsonykor érkezett. A rajzai miatt a fiam is szereti, de a lányomnak választottam.
A mese kapcsán nagyon jól lehet beszélgetni a játékok szeretetéről, megbecsülésről, értékekről.
11.
Ezt a két könyvet a végére hagytam, mert nem szokványos mesekönyvek. A majmos szerelem volt első látásra. (Tudom, tudom, furcsa az ízlésem!) Még a gyerekek születése előtt megvettem és vártam és vártam és vártam, mikor fognak rákapni. Hát…. a lányom most szerette meg, de most nagyon. Ehhez az is kellett, hogy a könyvben szereplő kis köszönéseket beleágyaztam egy rövid történetbe és igyekeztem vicces hangon megeleveníteni a szereplőket.
A fiammal a színeket szoktam ennek a könyvnek a segítségével megmutatni.
12.
Ez a könyv is a gyerekek születése előttről meg van. Most szerették meg ezt is. Én szeretem benne, hogy egy lap egy színvilág. Az állatokról meg jókat lehet beszélgetni. A vicces dolgok és tények szuper elegye.
Meg van nektek valamelyik?
Szeretnél még meseolvasás témáról olvasni?
Itt a jó mesekönyvről írtam.
Itt pedig arról, hogy is kezd neki az olvasásnak.
Hasznos volt, amit olvastál? Oszd meg, hogy más is megismerhesse!
Jó olvasást!
Eszti